Shopping Cart
Your Cart is Empty
Quantity:
Subtotal
Taxes
Shipping
Total
There was an error with PayPalClick here to try again
CelebrateThank you for your business!You should be receiving an order confirmation from Paypal shortly.Exit Shopping Cart

OFFICES UP FOR ELECTION IN 2024

OFFICE

TERM

FILING DEADLINE

INCUMBENT

FILED TO CHALLENGE

ELECTED

COUNTY






Clerk of the Court & Comptroller

4 Years

11th of May, 2024

Karen Rushing (R)

UNOPPOSED

Karen Rushing

Property Appraiser

4 Years

11th of May, 2024

Bill Furst (R)

UNOPPOSED

Bill Furst

Sheriff

4 Years

11th of May, 2024

Kurt Hoffman

UNOPPOSED

Kurt Hoffman

Supervisor of Elections

4 Years

11th of May, 2024

Ron Turner (R)

UNOPPOSED

Ron Turner

Tax Collector

4 Years

11th of May, 2024

Barbara Ford-Coates (D)

UNOPPOSED

Barbara Ford-Coates

County Commissioner, Dist. 1

4 Years

11th of May, 2024

Mike Moran (R)

Mark Pienkos (D)

Mike Hutchinson (R)

Mike Moran

County Commissioner, Dist. 3

4 Years

Noon, June 15 - Noon, June 19, 2020

Nancy Detert (R)

Cory Hutchinson (D)

Nancy Detert

County Commissioner, Dist. 5

4 Years

Noon, June 15 - Noon, June 19, 2020

N/A

Ron Cutsinger (R)

Alice White (D)

Ron Cutsinger

County Judge, Group 2

6 Years

Noon, June 8 - Noon, June 12, 2020

David Denkin

UNOPPOSED

David Denkins

County Judge, Group 4

6 Years

Noon, June 8 - Noon, June 12, 2020

Dana Marie Moss

UNOPPOSED

Donna Marie Moss

School Board, Dist. 2

4 Years

Noon, June 15 - Noon, June 19, 2020

N/A

Karen Rose

David A. Graham

Karen Rose

School Board, Dist. 3

4 Years

Noon, June 15 - Noon, June 19, 2020

Eric Robinson

Tom Edwards

Tom Edwards

Charter Review Board, Dist. 1

4 Years

Noon, June 15 - Noon, June 19, 2020

N/A

Krista Lohr (D)

Kennedy Legler (R)

Kennedy Legler

Charter Review Board, Dist. 1

2 Years

Noon, June 15 - Noon, June 19, 2020

N/A

Alexandra Coe (R)

Walter L. Gilbert III (NPA)

Alexandra Coe

Charter Review Board, Dist. 2

4 Years

Noon, June 15 - Noon, June 19, 2020

N/A

Doreen Dupont (D)

Ray Collins (R)

Ray Collins

Charter Review Board, Dist. 3

4 Years

Noon, June 15 - Noon, June 19, 2020

N/A

Mary Ellen Palermo (D)

David Samuel (R) 

David Samuel

Charter Review Board, Dist. 4

4 Years

Noon, June 15 - Noon, June 19, 2020

N/A

Wilson Pava (D)

Scott E. Williams (R)

Scott E. Williams

Charter Review Board, Dist. 5

4 Years

Noon, June 15 - Noon, June 19, 2020

N/A

Anthony "Tony" Dunbar (D)

Elaine A. Miller (R)

Elaine Miller

Hospital Board at Large, Seat 1

4 Years

Noon, June 15 - Noon, June 19, 2020

Sharon Wetzler DePeters (R)

Audie Elizabeth Bock (R)

Everett (Bud) Weber (NPA)

Sharon DePeters

Hospital Board at Large, Seat 2

4 Years

Noon, June 15 - Noon, June 19, 2020

Tramm Hudson (R)

Laurie J. Kreindler (D)

Tramm Hudson

Hospital Board at Large, Seat 3

4 Years

Noon, June 15 - Noon, June 19, 2020

Britt Riner (R)

Finolia Idahosa (D)

Britt Riner

Hospital Board Central District, Seat 1

4 Years

Noon, June 15 - Noon, June 19, 2020

N/A

Vicki Lynn Nighswander (D)

Sarah Lodge (R)

Sarah Lodge

Bobcat Trail CDD, Seat 3

4 Years


N/A

Bruce K. Bauer

Janet L. Guyer

Bruce K. Bauer

Bobcat Trail CDD, Seat 5

4 Years


Frederick W. Jones

UNOPPOSED

Frederick Jones

Lakeside Plantation CDD, Seat 4

4 Years


Maria (Pina) J. Chichelli

Bonnie Benjamin

Bonnie Benjamin

Lakeside Plantation CDD, Seat 5

4 Years


Maria (Pina) J. Chichelli

Steven W. Horton

Sean Patton

Maria (Pina) J. Chichelli

Sarasota Soil & Water District, Group 1

4 Years


N/A

UNOPPOSED

Steven W. Horton

Sarasota Soil & Water District, Group 5

4 Years


Matthew E. "Matt" Wooddall

UNOPPOSED

Matt Woodall

The Woodlands CDD, Seat 4

4 Years


Elio M. Bucciero

UNOPPOSED

Elio Bucciero

The Woodlands CDD, Seat 5

4 Years


Carl Impastato

UNOPPOSED

Carl Impastato

Toscana Isles CDD, Seat 2

4 Years


N/A

Jeffrey William Sweater

Jeffrey Sweater

Toscana Isles CDD, Seat 4

4 Years


N/A

Michael LaBoe


Venetian CDD, Seat 1

4 Years


N/A

Carl Wayne Chorba

Ken Smaha

Carl Wayne Chorba

Venetian CDD, Seat 3

4 Years


N/A

Peter Lisowski

Ernest R. Booker

Venetian CDD, Seat 5

4 Years


Richard D. Bracco

Peter Lisowski

Richard D. Bracco

MUNICIPAL






City of North Port Commissioner, District Seat 1

4 Years

Noon, June 15 - Noon, June 19, 2020

N/A

Richard Suggs

David Iannotti

Nicholas Trolli

David Iannotti

City of North Port Commissioner, District Seat 2

4 Years

Noon, June 15 - Noon, June 19, 2020

N/A

Barbara A. Langdon

Cherly Cook

Jacqueline Moore

Barbara Langdon

City of North Port Commissioner, District Seat 3

4 Years

Noon, June 15 - Noon, June 19, 2020

Debbie McDowell

Jerry L. Nicastro

Debbie McDowell

City of Sarasota Commissioner, Dist. 1

4 Years

Noon, June 15 - Noon, June 19, 2019

Willie Charles Shaw

Kyle Battie

Kyle Battie

City of Sarasota Commissioner, Dist. 2

4 Years

Noon, June 15 - Noon, June 19, 2019

Liz Alpert

Terry Turner

Liz Alpert

City of Sarasota Commissioner, Dist. 3

4 Years

Noon, June 15 - Noon, June 19, 2019

N/A

Erik "E" Arroyo

Daniel A. Clermont

Erik Arroyo

City of Venice Council Member, Seat 1

3 Years


Mitzie Fiedler

UNOPPOSED

Mitzi Fiedler

City of Venice Council Member, Seat 2



N/A

Brian Kelly

William D. Willson 

Brian Kelly

STATE






State Attorney, Sarasota County

4 Years

Noon, April 20 - Noon April 24, 2020

Ed Brodsky (R)

Betsy Young (D)

Ed Brodsky

Public Defender, Sarasota County

4 Years

Noon, April 20 - Noon April 24, 2020

Larry Eger (R)

UNOPPOSED

Larry Eger

State Senator District 23

4 Years

Noon, June 8 - Noon, June 12, 2020

Joe Gruters (R)

Robert Kaplan (NPA)

Katherine Norman (D)

Joe Gruters

State Representative District 70

2 Years

Noon, June 8 - Noon, June 12, 2020

Wengay "Newt" Newton (D) (Nor running for re-election)

Keisha Ann Bell (D)

Michelle Grimsley (D)

Mark Stephan Oliver (D)

Michele Raynor (D)

Michele Raynor

State Representative District 71

2 Years

Noon, June 8 - Noon, June 12, 2020

Will Robinson (R)

Andy Mele (D)

Will Robinson

State Representative District 72

2 Years

Noon, June 8 - Noon, June 12, 2020

Margaret Good (D) (Running for Congress - CD16)

Drake Buckman (D)

Fiona McFarland (R)

Fiona McFarland

State Representative District 73xt

2 Years

Noon, June 8 - Noon, June 12, 2020

Tommy Gregory (R)

David Reeves Fairey (D)

Tommy Gregory

State Representative District 74

2 Years

Noon, June 8 - Noon, June 12, 2020

James Vernon Buchanan (R)

Lisa Stortstrom (D)

James Buchanan

Supreme Court Justice




Carlos G. Muniz

Yes

FEDERAL






U.S. Representative, District 16

2 Years

Noon, April 20 - Noon April 24, 2020

Vern Buchanan (R)

Margaret Goof (D)

Vern Buchanan

U.S. Representative, District 17

2 Years

Noon, April 20 - Noon April 24, 2020

Greg Steube(R)

Allen Ellison (D)

Greg Steube

President

4 Years


Donald J. Trump (R)

Joe Biden (D)

Joe Biden

0